Preklad rodného listu

19.03.2024

Potrebujete úradný preklad rodného listu? Ste na správnom mieste.

Úradné preklady matričných dokumentov zabezpečujeme na každodennej báze z a do všetkých svetových jazykov. Najčastejšie sa stretávame s požiadavkami na úradný preklad do nemčiny a úradný preklad do angličtiny. V prípade týchto jazykov vám vieme ponúknuť aj skutočne expresné termíny, ktoré sa môžu pohybovať v horizonte iba niekoľkých hodín (v rámci našich kapacitných možností). Pokiaľ vám úradný preklad rodného listu ponáhľa, tak nás neváhajte kontaktovať a my radi pomôžeme.

Čo je úradný preklad rodného listu?

Úradný preklad je jedinou oficiálnou a najvyššou formou úradného prekladu. Úradný preklad vždy vyhotovuje úradný prekladateľ, ktorý má platné oprávnenie MSSR. Úradný preklad sa niekedy ľudovo označuje aj ako preklad s pečiatkou, oficiálny preklad, súdny preklad alebo úradne overený preklad. V každom z uvedených pomenovaní sa však jedná o úradný preklad. Úradný preklad taktiež obsahuje identifikačné číslo prekladu, prekladateľskú doložku a okrúhlu pečiatku prekladateľa.

Ako vyzerá úradný preklad rodného listu?

Spravidla každý úradný preklad sa skladá zo zdrojového dokumentu, prekladu a prekladateľskej doložky. Všetky časti sú spojené trikolórou.

Je potrebné viazať preklad rodného listu s jeho originálom?

To záleží od inštitúcie, pre ktorú preklad realizujete. Najjednoduchšie je túto otázku smerovať práve na ňu. Pokiaľ si aj napriek tomu nebudete stále istý, tak viazanie s originálom nikdy nič nepokazí. Vydanie ďalšieho vyhotovenia rodného listu je v dnešnej dobe bezproblémové, lacné a rýchle. Samozrejme pokiaľ si preklad neprajete zviazať s originálom, stále je tu možnosť vyhotovenia notársky overenej kópie. V takomto prípade je potrebné najskôr zájsť za notárom a až následne k nám - v prípade potreby vám radi odporučíme šikovné notariáty v okolí. V niektorých situáciach dokonca postačuje spojenie prekladu s voľnou kópiou. Neváhajte sa nás opýtať, radi poradíme. 

Akceptujú zahraničné inštitúcie úradný preklad rodného listu?

Áno, samozrejme.

Koľko stojí úradný preklad rodného listu?

Na stanovenie termínov aj cien potrebujeme dokument vidieť. Dokument nám môžete priniesť osobne (naša prekladateľská agentúra sa nachádza v praktickej lokalite Metodova 7, hneď vedľa OC Central). Pokiaľ to je pre vás pohodlnejšie, dokument nám tiež môžete poslať e-mailom. 

Dokážete spolu s úradným prekladom zabezpečiť aj apostille?

Nie. Apostille je vyššia forma overenia verejnej listiny, ktorú zabezpečujú štátne inštitúcie. Naša spoločnosť je prekladateľská agentúra

Musím vás navštíviť osobne, ak si chcem objednať úradný preklad?

Nie. Pokiaľ nemáte príležitosť nás navštíviť, tak nám môžete poslať mail. Ten by mal obsahovať dokument na preklad, cieľový jazyk a telefonický kontakt na vás. V priebehu pár minút budete poznať cenu a termín vyhotovenia, ako aj všetky potrebné informácie. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Zavolajte nám, radi vám poradíme.