Úradný preklad zo zahraničia

23.02.2021

Nachádzate sa v zahraničí a potrebujete úradný preklad? Celý proces je oveľa jednoduchší, ako si myslíte - ozvite sa nám, radi vám pomôžeme!

Prekladateľská agentúra illyria pôsobí na trhu viac ako desať rokov. Za tento čas sme sa stretli so skutočne rôznorodými požiadavkami a môžete si byť istí, že si poradíme aj s tou vašou.

Úradné preklady zasielame našim klientom kamkoľvek: do Prahy, Dubaja či Reykjavíku, destinácia je len a len na vás!

Ak je pre vás problematika úradných prekladov novinkou, čítajte ďalej - pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky od klientov, ktorí si objednávajú úradný preklad zo zahraničia po prvýkrát.

Kedy je úradný preklad potrebný?

Úradný preklad je potrebný všade tam, kde je nutné garantovať zhodu medzi prekladaným (zdrojový dokument) a preloženým (hotový preklad). Avšak neexistuje žiadny zoznam dokumentov, pre ktoré sa úradný preklad vyžaduje. Preto ak máte pochybnosti, najrozumnejšie bude adresovať túto otázku inštitúcii, ktorá od vás preklad vyžaduje (napr. univerzita, ktorej dodávate úradný preklad vysvedčenia).

Koľko trvá úradný preklad?

Na túto otázku, žiaľ, neexistuje univerzálna odpoveď. Termín dodania prekladu sa odvíja najmä od rozsahu zdrojového dokumentu a jazykovej kombinácie (z akého do akého jazyka sa prekladá). V prípade, že máte záujem o preklad rodného listu zo slovenčiny do angličtiny, vám vieme zaručiť dodanie už nasledujúci pracovný deň. Ak však budeme prekladať rozsiahlu komplikovanú zmluvu z portugalčiny do slovenčiny, rozhodne to bude trvať dlhšie. Samozrejme, v žiadnom prípade nemáme problém s prekladom akéhokoľvek dokumentu z a do akéhokoľvek svetového jazyka.

Musím vám doručiť originál dokumentu?

To závisí len od vás. Úradný preklad môžeme zviazať s originálom, notárskou kópiou alebo obyčajnou kópiou - ako si poviete. Samozrejme, ak potrebujete preklad zviazať s originálom či notárskou kópiou, bude potrebné daný dokument doručiť fyzicky do našej agentúry. Naopak, ak vám postačí viazanie s obyčajnou kópiou, jednoducho nám dokument zašlite e-mailom a o zvyšok sa postaráme my.

Viete mi zabezpečiť aj apostilu?

Túto službu vám poskytnúť nevieme. Apostilu dokumentu vystavuje - na základe typu dokumentu - príslušný úrad, ministerstvo alebo súd. Platí, že ak vám bol dokument vystavený v zahraničí, aj apostilu treba vybaviť v zahraničí. Naopak, ak dokument vydala slovenská inštitúcia, aj apostila sa vystavuje na Slovensku. Viac informácií o apostilácii dokumentov nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí v sekcii cestovanie a konzulárne info/osvedčovanie dokladov.

Potrebujete vybaviť úradný preklad zo zahraničia? Tím prekladateľskej agentúry illyria je vám k dispozícii - neváhajte sa na nás obrátiť!