Súdne preklady vs. úradne overené preklady

05.11.2020


Potrebujete súdny či úradne overený preklad? Ste na správnej adrese! Často od našich klientov dostávame otázku, v čom sa líši súdny preklad a úradne overený preklad.

A verte či nie, nie je medzi nimi žiadny rozdiel.

Tak ako súdny preklad, aj úradne overený preklad je laické pomenovanie pre úradný preklad - jedinú oficiálnu formu prekladu.

Pojem súdny preklad pravdepodobne vychádza z toho, že je potrebný hlavne v situáciách, do ktorých vstupuje súd či iná právna inštitúcia. A možno aj z toho, že prekladatelia, ktorí tento typ prekladov vypracovávajú, často spolupracujú so súdmi.

Keď spomíname úradný preklad, pomenovanie úradne overený preklad je tiež často skloňovaným pojmom. Toto pomenovanie však nie je správne, pretože úradný preklad nikto neoveruje. S "overením" u prekladateľa to nefunguje rovnako ako s overením u notára.

K notárovi prinesieme dokument s jeho kópiou a notár nám pečiatkou potvrdí, že sú tieto dokumenty totožné. Toto úradný prekladateľ v žiadnom prípade nerobí. Úradnému prekladateľovi sa do rúk dostane len jeden dokument - zdrojový text, respektíve "originál" - vypracuje jeho preklad a následne sa svojou pečiatkou a podpisom zaručí za to, že zdrojový dokument a jeho preklad sú totožné dokumenty.

Práve z tohto dôvodu prekladateľ, žiaľ, nemôže (a pravdepodobne ani nechce) dať pečiatku a tým overiť preklad, ktorý si niekto vypracoval doma.

Nech to už nazveme akokoľvek - súdny preklad, úradne overený preklad či úradný preklad - nič sa nemení. Stále sa vám ako výsledok dostane do rúk kvalitný produkt: zdrojový dokument zviazaný trikolórou s prekladom a prekladateľskou doložkou, ktorá obsahuje identifikačné číslo prekladu, pečiatku a podpis prekladateľa.

Naša prekladateľská agentúra realizuje úradné preklady už viac ako 10 rokov. Či už hľadáte súdne preklady alebo tie úradne overené, určite vám budeme vedieť pomôcť! Pracujeme so všetkými svetovými jazykmi ale najčastejšie realizujeme úradné preklady do angličtiny a úradné preklady do nemčiny - tie vieme zabezpečiť skutočne expresne

Úradný preklad si u nás môžete objednať osobne i z pohodlia domova. Stačí ak nám zavoláte alebo napíšte a o váš súdny preklad bude zaručene dobre postarané!